Ako sa dá spojiť tvorivá činnosť tvojich drobcov s fotením fotiek do fotobanky?

December sa blíži naozaj rýchlo, preto je najvyšší čas na nahranie všetkých vianočných fotografií do fotobánk. Ak ti nezostal čas ísť nafotiť tematické vianočné fotky s modelmi a modelkami, fotenie zátišia v pohodlí domova môže byť skvelá voľba, ktorá stojí za to vyskúšať. Zátišie môžeš fotiť doslova kdekoľvek, na kuchynskom stole alebo ako v mojom prípade, na konferenčnom stolíku v obývačke.

Investícia do takéhoto fotenia je v podstate nulová, pretože netreba nikam cestovať a ako rekvizity môžeš použiť akúkoľvek vianočnú výzdobu, ktorú nájdeš doma. 

A najlepšie zo všetkého je, že môžeš zapojiť aj svojich drobcov a spojiť tak príjemné s užitočným 😉 Kľúčová je príprava, aby výsledok vyzeral dobre a aby aj detičky mali pocit, že sú zapojené do procesu od začiatku. 

Prvá z vecí, nad ktorou je dobré popremýšľať dopredu je farebná paleta, aby sa ti podarilo vybrať také pozadie a rekvizity, ktoré budú spolu ladiť a budú pôsobiť ako harmonický celok keď sa dajú dohromady. Druhá dôležitá vec sú samotné rekvizity a pozadie, všetko si treba nachystať už vopred. A potom treba vymyslieť činnosť pre detičky. Niečo, čo budú robiť, kým ty budeš fotiť. Kreslenie obrázka a jeho následné vystrihovanie je len jedným príkladom, môžeš popremýšľať o akejkoľvek inej kreatívnej činnosti, o ktorej vieš, že bude tvoje deti baviť. 

Pohľad do zákulisia – takto vyzeralo naše vianočné zátišie 🙂  Bohužiaľ, jediná fotka, ktorú mám, je táto z mobilu. Nie je to najlepšia kvalita, ale dúfam, že vidno, ako som umiestnila pozadie a rekvizity.

fotenie zátišia, fotky do fotobanky, vianočné zátišie

 

Pozadie:

Ako
pozadie som použila tri listy bieleho papiera. Každý kus bol 41×61 cm. Dva z nich sú umiestnené na stole a jeden je vo vertikálnej polohe za stolom podopretý stoličkou 🙂 Ak nemáš doma takýto väčší papier, nevadí. Pohľadaj niečo, čo bude ladiť s tvojou farebnou paletou. Môže to byť povrch samotného stola, baliaci papier, dokonca aj plachta, drevený podnos, tapeta atď.

R
ekvizity:

Hľadala som všetko v bielej a striebornej farbe – malé strieborné vianočné gule, strieborný sob, malá dekoratívna krabička, nožnice, polopriehľadný biely papier, strieborná pastelka, perlová reťaz, biela kniha potiahnutá eko kožou, kus strieborného papiera, sviečky

Použitá technika:

Foťák
Canon 5D Mark III + objektív EF 50 mm f / 1,8 STM + blesk Yongnuo YN-685. Na to aby si nafotila krásne fotky nemusíš mať túto konkrétnu fototechniku. Experimentuj s foťákom, ktorý máš. Najdôležitejšie je svetlo, až potom objektív a foťák. Ak nemáš k dispozícii blesk, presuň všetko čo najbližšie k oknu aby ti dopadalo na scénu čo najviac denného svetla. 

Môj fotoaparát bol nastavený na:

1/160 s pri f 3,5, ISO 250 a blesk bol na strednom výkone.  Blesk odraz od bieleho povrchu, ako je stena alebo strop, aby sa svetlo zjemnilo.
Týmto spôsobom sa vyhneš  ostrým tienom a dosiahneš jemnejšie, rovnomerné svietenie. 
 
 
 
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *