Kompletný zoznam fotobánk, ktorým môžeš dôverovať

Kompletný zoznam fotobánk, ktorým môžeš dôverovať

Ak ťa baví fotografovanie a zároveň sa ti pozdáva myšlienka, že niekto ti za tvoju kreativitu platí, tak sa určite musíš dozvedieť o fotobankách. Ak je tento termín pre teba úplnou novinkou, neboj nič, v krátkosti ti vysvetlím, o čo ide. Fotobanky, v angličtine nazývané aj ako “microstock” agentúry, získavajú všetky fotografie (vektory/videá) prostredníctvom internetu od širokej škály prispievateľov a následne ich predávajú za veľmi nízku cenu pod “royalty free” licenciou – čiže licenciou ktorá je oslobodená od poplatkov za každé jednotlivé použitie. Priekopníckou agentúrou, ktorá začala propagovať  model mikroplatby a zmenila celý “fotobankový” priemysel bol iStock,  založený v roku 2000 kanadským podnikateľom Brucom Livingstonom. V nasledujúcich rokoch vzniklo mnoho ďalších agentúr s rovnakým modelom platby a “microstock” sa rýchlo stal fenoménom, ktorý otvoril dvere do sveta fotobánk ako kupujúcim, tak aj prispievateľom. Kupujúci, ktorí si predtým nemohli dovoliť zaplatiť licenciu v tradičným fotobankách za stovky dolárov sú teraz hlavnými zákazníkmi microstock agentúr. A taktiež sa na tento trh ľahšie dostanú aj ľudia, ktorí chcú prispievať, nakoľko agentúry dnes prijímajú fotografie od širokej škály prispievateľov – od profesionálov  po fanúšikov fotografie ale (aj grafiky/videografie). Znamená to teda, že sa dnes môžeš stať prispievateľom aj ty?

Skvelou správou je, že áno môžeš, ale existujú určité podmienky ktoré musíš splniť: 

    • musíš mať minimálne 18 rokov (požiadavka väčšiny agentúr)
    • fotenie ťa baví, ovládaš už základy práce s fotoaparátom a chceš sa ďalej učiť a zlepšovať
    • máš prístup na internet (určite máš, keď čítaš tento článok 🙂
    • vlastníš akýkoľvek lepší fotoaparát ( nemusí to byť zrkadlovka. Môj tip pre teba ale je, že z dlhodobého hľadiska určite odporúčam túto investíciu )
    • máš softvér na úpravu fotografií a ovládaš aspoň základy práce s ním (napríklad Adobe Photoshop – vieš, že si môžeš stiahnuť úplnú verziu najnovšieho vydania programu Adobe Photoshop CC na 30 dní zdarma? ) 

Type your text here

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *